Książeczka sanitarno – epidemiologiczna Sanepidu krok po kroku

239_0f8642a82e5344b2ecbcbd966e137ff6Książeczka sanitarno – epidemiologiczna wydawana przez Sanepid to rzecz, którą musimy sobie wyrobić jeśli podejmujemy pracę w gastronomii (mamy kontakt z żywnością) lub podejmujemy studia gastronomiczne lub medyczne. W dzisiejszym poście opiszę jak krok po kroku wygląda wyrobienie takiej książeczki. Opiszę to na przykładzie mojego miasta, jednak w każdym mieście wygląda to tak samo.

  1. Pierwsze co należy zrobić to udać się do Sanepidu, gdzie otrzymamy formularz do wypełnienia i dane do przelewu, który musimy wykonać.
  2. Wpłacamy pierwszą część kwoty za badanie (w moim mieście było to 99 złotych) i zachowujemy dowód wpłaty.
  3. W aptece kupujemy trzy pojemniczki jałowe na kał. Jest to koszt kilku złotych.
  4. W trzy dni z rzędu pobieramy odrobinę kału do pojemniczka. Odrobinę – wystarczy tyle co na szpatułkę znajdującą się w wieczku pojemniczka. Pojemniczki przechowujemy w lodówce.
  5. Opisane pojemniczki (do pojemniczków dodane są samoprzylepne karteczki, na których możemy wpisać imię, nazwisko, datę i godzinę pobrania materiału) na kolejny dzień (czwarty) wraz z wypełnionym formularzem i dowodem wpłaty zanosimy do Sanepidu. Przyjmowanie próbek zazwyczaj odbywa się rano, więc trzeba wcześniej sprawdzić w jakich godzinach możemy to zrobić.
  6. W kasie Sanepidu płacimy drugą część kwoty za badanie (u mnie w mieście było to 40 złotych) i oczekujemy na wynik badania. Czas oczekiwania wynosi mniej więcej tydzień.
  7. Z zaświadczeniem, że w pobranym materiale nie wykryto bakterii udajemy się do lekarza. Wcześniej w sklepie papierniczym za parę złotych kupujemy książeczkę, w której podpisze się lekarz. Lekarz musi być specjalistą medycyny pracy. Taka wizyta również kosztuje, ale to już odbywa się w różny sposób w zależności od placówki.
  8. W przypadku studiów medycznych, a nie podjęcia pracy w gastronomii, warto postarać się, aby lekarz podpisał zaświadczenie bezterminowo, co zaoszczędzi nam kłopotu, czasu i pieniędzy w przyszłości.

Mam nadzieję, że tym krótkim wpisem ułatwiłam nieco procedurę wyrobienia książeczki i rozjaśniłam kwestię, które były niejasne 🙂 Zdjęcie pojemniczka pochodzi ze strony www.timago.com/uploads/product/239_0f8642a82e5344b2ecbcbd966e137ff6.jpeg

 

9 uwag do wpisu “Książeczka sanitarno – epidemiologiczna Sanepidu krok po kroku

  1. Czy kał musi być oddawany że sie tak wyrażę przez 3 dni pod rząd ? Przecież nie każdy robi to codziennie ? 🙂

      • Teoretycznie powinno się przesunąć termin oddania tak długo, aż uda nam się oddać próbki trzy dni pod rząd, ale podejrzewam, że w praktyce ludzie oddają po takim czasie, po jakim uzyskają trzy próbki (oczywiście w granicach zdrowego rozsądku, bo nieświeży materiał może zaburzyć wiarygodność danych, no i ileż można trzymać to w lodówce 😀 )

  2. U mnie w sanepidzie musiało być 3 dni pod rząd i 3 dnia oddanie, a przechowywanie w zimnym miejscu, ale z daleka od lodówki

  3. Witam.. Mam pytanie. Czy orientujesz sie moze w takiej kwestii.. Badanie na nosicielstwo robilam okolo 3 lata temu. Jestem calkowicie czysta 🙂 Przez ten czas bylam w 100% zdrowa. Chcialabym teraz wykonac ksiazeczke. Czy musze wykonać badanie kału powtórnie czy mogę iść od razu do lekarza? Bo słyszałam że badanie na nosicielstwo jest bezterminowe.

  4. Hej.
    Orientujesz się czy wyrobienie książeczki sanitarno-epidemiologicznej i szczepienie przeciw WZW typu B jest refundowane przez ŚUM?
    Pozdrawiam 😉

Dodaj komentarz